Az MTA Művészeti Gyűjteménye új, reprezentatív kiállításának keretében először tárjuk a nagyközönség elé az MTA Könyvtárának Keleti Gyűjteményében található kéziratos kincseket. A magyar keletkutató tudósok adományaiból több mint fél évszázad alatt összegyűlt muzeális kincsek világviszonylatban is kiemelkedők, évről-évre kutatók tömegei zarándokolnak ide miattuk a világ minden tájáról.
Az MTA Könyvtárán belül megvalósítandó önálló keleti gyűjtemény létrehozásában kiemelkedő szerepe volt Ligeti Lajos (1902–1987) akadémikusnak, az MTA orientalista alelnökének. Az Akadémia palotájának földszintjén 1951-ben nyílt meg a Keleti Könyvtár, amely ettől kezdve az orientalisztika alapkönyvtára Magyarországon. Megformálása, beleértve az olvasóterem keleties hangulatú kialakítását is, elsődlegesen Rásonyi László turkológus érdeme, aki az 1826-ban alapított Akadémiai Könyvtár régi szakjaiból az orientalisztika tárgykörébe tartozó anyagot is összeállította. A folyamatosan gyarapodó gyűjtemény állománya ma mintegy 200 ezer kötetnyi könyv, az 1200 különféle folyóiratból kb. 400 kurrens, a kéziratok száma pedig meghaladja a 15 ezret.
A május 7-én megnyíló kiállításon megcsodálhatják Szilágyi Dániel török kéziratgyűjteményét, Vámbéry Ármin és Kégl Sándor perzsa kéziratait, Kaufmann Dávid hebraika gyűjteményének kiemelkedő darabjait, Stein Aurél hagyatékát és Kőrösi Csoma Sándor tibeti könytárát. További gyűjteményekből bemutatásra kerülnek még arab és etióp kéziratok, tibeti, mongol és mandzsu kéziratok és fanyomatok, indiai és távol-keleti kéziratok. A kiállítás végén digitális összeállítás és a Gyűjteményt bemutató rövidfilm is látható.
A kiállítás 2007. május 7-től május 18-ig, hétköznap 11:00–16:00 óra között tekinthető meg a Magyar Tudományos Akadémia Művészeti Gyűjteményében (Budapest, V. ker., Roosevelt tér 9, III. em.)
Támogatók: MTA elnöksége, MTA Művészettörténeti Kutatóintézete, Pro Bibliotheca Alapítvány