Tisztelettel meghívjuk Ószövetségi szómutató szótár (8000 digitális oldal ingyenes keresőprogramokkal) című digitális könyvbemutatóra!
Időpont: 2022. május 25. szerda 16:30 óra
Helyszín: Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ 2. emeleti konferenciaterem (1051 Budapest, Arany János u. 1.)
Köszöntőt mond: Freund Tamás az MTA elnöke
Laudációk: Székely János katolikus püspök, Steinbach Jószef reformáus püspök, Frölich Róbert Országos Főrabbi
Lectori salutem: Pecsuk Ottó a Magyar Bibliatársulat főtitkára
Projektoros kivetítéssel szakmai bemutatót tart: Karasszon István hebraista szaklektor (KRE HTK),
valamint Babits Antal szerző/szerkesztő/projektvezető
A BTK Irodalomtudományi Intézet 2022. május 26–27-én nemzetközi (angol és német nyelvű) konferenciát rendez Aesthetic Communication in Europe 1700–1900 [Esztétikai kommunikáció Európában 1700–1900] címmel.
A tanácskozás témája a modern esztétika első két évszázada, az elméleti szövegek mellett az irodalmi és képzőművészeti gyakorlatra is koncentrálva.
Noha a vizsgált időszak esztétikatörténetét többszörös aspektusváltások jellemzik (például az ’antropológiai esztétika’ mellett
megjelenik a kanti transzcendentális esztétika, vagy a neohumanista szemléletet felváltva kísérletek történnek az esztétika
nemzeti tudománnyá formálására), az eltérő megközelítések egykorúan valamilyen kommunikációs összefüggés alapján jöttek létre.
A konferencia célja olyan kölcsönös diszkurzív szituációk feltárása, melyek döntően meghatározták az esztétika alakulástörténetét a jelzett
időszakban. Szóba kerülnek többek között a különböző esztétikai elméletek közti interferenciák, az esztétika hatása a poétikai és képzőművészeti
gyakorlatra (és fordítva), valamint az író/esztéta/szerkesztő és a nagyközönség közti kommunikáció formái Európa különböző régióiban.
Felvidéki tájakon - Kiállítás Thomas Ender akverelljeiből
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ tisztelettel meghívja a Felvidéki Tájakon: Thomas Ender akvarelljei című kiállítás megnyitójára.
Helyszín: Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma, Sárospatak, Szent Erzsébet út 19.
A Studia Litteraria Írói gazdálkodások a 19–20. században című, Bodrogi Ferenc Máté, Hites Sándor és Orbán László által szerkesztett tematikus számát Szalisznyó Lilla ismerteti.
A lapszám kutatócsoportunknak a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetével 2021-ben közösen szervezett, azonos című konferenciájának előadásait tartalmazza.
Időpont: 2022. február 21. (hétfő), 17 óra
Helyszín: MTA Könyvtár és Információs Központ Konferenciaterme, Budapest, V. ker. Arany J. u. 1.
A bemutatót hibrid formában tartjuk. A személyes részvétel maszkviseléshez, védettségi igazolványhoz és regisztrációhoz kötött.Regisztrálni ezen a linken lehet.
A Publika Magyar Könyvtári Kör Az információszerzéstől a gyógyító olvasásig. Generációk vitája címmel kerekasztal konferenciát rendez az MTA Könyvtár és
Információs Központ konferenciatermében.
Időpont: 2022. március 8. (kedd), 9.00–14.30
Helyszín: MTA Könyvtár és Információs Központ Budapest, V. ker. Arany J. u. 1.
2021-ben 7 kutatásiadat-archiválási pilot-projekt valósult meg a Research Data Alliance Hungarian National Node (HRDA) szervezet projektjének keretében,
az ELKH Titkárság anyagi támogatásával: https://openaccess.mtak.hu/hrda-2/
A projekt záró rendezvényére 2022. január 18-án, kedden, 10 órai kezdettel kerül sor online formában, melyre ezúton tisztelettel meghívjuk Önöket.
A Kutatásiadat-archiválási pilot-projektek az Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz tartozó kutatóközpontokban, -intézetekben és -csoportokban című konferencia
keretében a támogatást elnyert projektek mutatkoznak be, megosztják a megvalósítás során szerzett tapasztalataikat és lesz szó a projekt folytatásáról is.
Célunk, hogy kapcsolatot teremtsünk a kutatásiadat-kezeléssel foglalkozó szakemberek között és fórumot teremtsünk a jó gyakorlatok megosztására az összehangolt,
hatékony magyarországi kutatásiadat-kezelés érdekében.