A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat rendezvényeihez kapcsolódva "Goethe az utolsó egyetemes zseni?" címmel nyílik kiállítás a költőfejedelem halálának 175. évfordulója tiszteletére az Országos Idegennyelvű Könyvtár, a budapesti Goethe-Intézet és az MTA Könyvtára közös rendezésében 2007. november 7-én 10:00 órakor.
Az Országos Idegennyelvű Könyvtár kiállítótermében (Budapest V. ker., Molnár u. 11) Goethe életútját bemutató dokumentációs kiállítást kereshetnek fel. A tárlókban az MTA Könyvtára Goethe-gyűjteményének válogatott dokumentumai láthatók.
A tárlat 2007. november 28-ig tekinthető meg az Országos Idegennyelvű Könyvtár nyitvatartási idejében.
A kiállításhoz kapcsolódik az MTA Művészeti Gyűjteményének (Budapest V. ker., Roosevelt tér 9, III. em.) Goethe-szobája, amely hétfőn és pénteken 11:00 és 16:00 óra között látogatható.
"Sohasem tudtam elfogódottság nélkül belépni az épületbe. Már az épület is a szellemnek a mindennapi élet változásai felett lebegő függetlenségét lehelte. Nagyjaink nyoma mindenütt, az ő hangjukat itták be, verték vissza a falak. S ha néha az udvaron megláttam egy öreg akadémikust, pillanatra megálltam: nem lép-e melléje Arany János titoknok úr, a botos és a kalapos... ."
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára kamarakiállítással csatlakozik a jubileumi Kodály-év rendezvényeihez. "Az akadémikus Kodály" a nagy tudós tevékenységét mutatja be az intézmény Kézirattárának és Levéltárának dokumentumai alapján.
A megnyitóra a Könyvtár (Budapest V. ker., Arany János utca 1) Vasarely-termében kerül sor 2007. október 18-án 10:00 órakor.
A kiállítást Náray-Szabó Gábor, a könyvtár főigazgatója nyitja meg. A zeneszerzőt Győriványi Ráth György karmester méltatja, tárlatvezetést tart Szalay Olga, az MTA Zenetudományi Intézetének tudományos főmunkatársa.
A tárlat november 18-ig látogatható munkanapokon 10:00 és 18:00 óra között.
A szó erejéről, a kommunikáció hatalmáról és a műveltség retorikájáról címmel tart előadást dr. Aczél Petra egyetemi docens az Akadémiai Könyvtár "Gondolatok a könyvtárban" rendezvénysorozatának keretében 2007. szeptember 27-én csütörtökön 18:00 órakor a Vasarely-teremben.
Agora | 2007.09.19.
Szabadpolc
A "Gondolatok a könyvtárban" rendezvénysorozat keretében tisztelettel meghívjuk a
Szabadpolc
című pódiumbeszélgetésre.
Tatár Sándor költőt, a könyvtár munkatársát és legújabb verseskötetét mutatja be Bedecs László irodalomkritikus és Mészáros Sándor, a Pesti Kalligram Könyvkiadó főszerkesztője.
Helyszín: MTA Könyvtára (Budapest V. ker., Arany János utca 1), Vasarely-terem.
Időpont: 2007. május 16, 17:00 óra
Az MTA Művészeti Gyűjteménye új, reprezentatív kiállításának keretében először tárjuk a nagyközönség elé az MTA Könyvtárának Keleti Gyűjteményében található kéziratos kincseket. A magyar keletkutató tudósok adományaiból több mint fél évszázad alatt összegyűlt muzeális kincsek világviszonylatban is kiemelkedők, évről-évre kutatók tömegei zarándokolnak ide miattuk a világ minden tájáról.
Az MTA Könyvtárán belül megvalósítandó önálló keleti gyűjtemény létrehozásában kiemelkedő szerepe volt Ligeti Lajos (1902–1987) akadémikusnak, az MTA orientalista alelnökének. Az Akadémia palotájának földszintjén 1951-ben nyílt meg a Keleti Könyvtár, amely ettől kezdve az orientalisztika alapkönyvtára Magyarországon. Megformálása, beleértve az olvasóterem keleties hangulatú kialakítását is, elsődlegesen Rásonyi László turkológus érdeme, aki az 1826-ban alapított Akadémiai Könyvtár régi szakjaiból az orientalisztika tárgykörébe tartozó anyagot is összeállította. A folyamatosan gyarapodó gyűjtemény állománya ma mintegy 200 ezer kötetnyi könyv, az 1 200 különféle folyóiratból kb. 400 kurrens, a kéziratok száma pedig meghaladja a tizenötezret.
A május 7-én megnyíló kiállításon megcsodálhatják Szilágyi Dániel török kéziratgyűjteményét, Vámbéry Ármin és Kégl Sándor perzsa kéziratait, Kaufmann Dávid hebraika gyűjteményének kiemelkedő darabjait, Stein Aurél hagyatékát és Kőrösi Csoma Sándor tibeti könytárát. További gyűjteményekből bemutatásra kerülnek még arab és etióp kéziratok, tibeti, mongol és mandzsu kéziratok és fanyomatok, indiai és távol-keleti kéziratok. A kiállítás végén digitális összeállítás és a Gyűjteményt bemutató rövidfilm is látható.
A kiállítás 2007. május 7-től május 18-ig, hétköznap 11:00–16:00 óra között tekinthető meg a Magyar Tudományos Akadémia Művészeti Gyűjteményében (Budapest V. ker., Roosevelt tér 9, III. em.)
Támogatók: MTA elnöksége, MTA Művészettörténeti Kutatóintézete, Pro Bibliotheca Alapítvány
Egy különleges, kalandos múltú kötetet, a török 1001 éjszaka "meséinek" gyűjteményét mutatták be 2007. április 20-án Budapesten; a német nyelvű kiadványt az MTA Könyvtárának Keleti Gyűjteményében őrzött török kézirat alapján a berlini Klaus Schwarz Verlag jelentette meg.
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára tisztelettel meghívja a
Kéziratos kincsek a Keleti Gyűjteményben
című kiállítás megnyitójára.
A kiállítást megnyitja: Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke
Helyszín: MTA Művészeti Gyűjteménye (Budapest, V. ker., Roosevelt tér 9, III. em.)
Időpont: 2007. május 7, 12:00 óra
A kiállítás megtekinthető 2007. május 18-ig, hétköznap 11:00 és 16:00 óra között
Agora | 2007.04.29.
Margaritae cartographicae
Margaritae cartographicae / Kartográfiai gyöngyszemek címmel 2007. január 24-én 13:00 órakor kiállítás nyílik az MTA Művészeti Gyűjteményében az MTA Kézirattárában őrzött 1528 és 1850 között kiadott Hungarica térképek anyagából. A gyűjteményt a Párizsban élt gyűjtőtől, Szántai Lajostól vásárolták meg.
A kiállítás megtekinthető: 2007. január 25-től február 9-ig, hétköznap 11:00 és 16:00 óra között.
Helyszín: az MTA Művészeti Gyűjteménye (Budapest V. ker., Roosevelt tér 9, III. em.)